Bevezető:
Barbados a Karib-tenger Kis-Angliája, de nem annyira, hogy az ott lakók kedvenc helyi édességüket, a rotis-t almás pitére cseréljék. A helyiek, a bajan-ok - ahogy magukat hívják - sokkal inkább testükre szabták, semmint átvették az angol kultúrát. Ezt az első helyi krikett meccsen azonnal észre lehet venni. A hagyományos angol játékot itt egy kicsit más ritmusban játsszák. Mindazonáltal minden egyházközségben találunk régi, kobol épült anglikán templomot, a szombati lóversenyek is pontosan kezdődnek és Erzsébet királynő portréja is ott függ minden falon.
Barbadoson a fő üzletág a turizmus. Tökéletesen keverik bevett európai szokásainkat pont annyi helyi érdekességgel, hogy exotikusnak tűnjön de ne legyen túl tömény. Szóval, ha olyan szigetet keresne a Karib-tengeren, ahol európai szokásait, az éjszakai életet és a vízi sportokat nem kell elfelejtenie, akkor Barbados a legideálisabb hely. Azok, akik érintetlen területeket és járatlan ösvényeket keresnek, menjenek egy másik szigetre.
Környezet, éghajlat:
Barbados egy összevissza harapdált körte formájú sziget, 2585 km-re Miami-tól délkeletre és 860 km-re északkeletre a venezuelai Caracastól. A sziget nyugati oldalán a part lankás, homokos; a víz nyugodt és türkizkék, míg a keleti atlanti part sziklás és örvényesebb. Barbados több mint 3000 óra éves napsütéssel büszkélkedhet, miközben a tengeri szellők folyamatosan alacsonyan tartják a nappali hőmérsékletet. A minimális és maximális átlagos hőmérséklet januárban 21°C és 30°C, júliusban 23°C és 30°C. A februártól májusig terjedő időszak a legszárazabb, július a legcsapadékosabb, amikor átlagosan 18 nap esik számottevo csapadék. Ezzel szemben a legszárazabb április, amikor csak átlagosan 7 nap számíthatunk csapadékra.
Látnivalók:
Bridgetown
Barbados fővárosa a sziget egyetlen természetes kikötője, a Carlisle öbölben fekszik és egyben a sziget fő kereskedelmi és üzleti központja. A város megtekintésére szánt idő nem kell, hogy sok legyen; csak néhány "muszáj-látni" nevezetesség található itt. A város arculata érdekes keveréke a modern és gyarmati építészetnek, a fő utcákon a brit monumentalista építészet öröksége látható, míg a mellékutak lakónegyedekbe vezetnek sok-sok rum bolttal szegélyezve. A brit építészet emlékei közül kiemelkedik a Parlament épülete valamint az anglikán katedrális. A legmeglepőbb épület a városban a 19. századi zsinagóga, melynek elso elődjét az 1600-as években emelték, mikor 300 zsidó lakosa volt a szigetnek. A kültéri látványosságok közül kiemelhető a Careenage, egy újszerű, az óváros szívébe benyúló öböl, tele hajókkal és a Queens Park. A haditechnika rajongói keressék fel a helyőrség épületét, mely a 17. században szolgált az angolok támaszpontjául, erődjéül. Jelenleg múzeum és számos régi ágyú kiállítása tekinthető itt meg. A sziget történelme iránt érdeklődők keressék fel a Barbados Múzeumot. A városnézés után a legjobb kikapcsolódás a fényes Baxter út, hol a helyi konyha és rumkészítés remekműveiből válogathatunk.
Holetown
A sziget legrégebbi városa, az 1620-as években alapították, de ezt modern épületeiről elsőre nem állapíthatjuk meg. Jelenleg a sziget turisztikai központja. A város történelméből legtöbbet a Szt. James templom kaphatunk, mely habár a 19. században épült magában foglalja 17. századi elődje maradványait, köztük a híres harangot, melyen Vilmos király neve olvasható. A Folkstone parkban található egy hajózási múzeum, de a tengerparti park egyben a legnépszerűbb kikapcsolódási hely a városban.
Sam Lord kastélya
A korall mészkőből épült kastély Long Bay déli partján található és érdekes, sokat vitatott történelemmel rendelkezik. A kastélyt egy bizonyos Lord Sam építette és a legenda szerint lámpásokat akasztott ki, hogy az így tévútra csalt és zátonyra futtatott hajókat kirabolja. Habár nem fér kétség ahhoz, hogy a lord gazfickó volt, a történészek vitatják a helyi folklór eme történetét. A lord otthona sokkal inkább egy udvarházra, mint igaza kastélyra emlékeztet, mindazonáltal festmények és antik bútorok szép gyűjteményével rendelkezik.
St. Lawrence
A sziget délnyugati partján elszórva sok kisváros található, ahol egyben a sziget legtöbb szerényebb, olcsóbb szálláshelye is van, de szintén gyönyörű tengerparttal és strandokkal. St. Lawrence 15 km-re délkeletre van a fovárostól és a legéletvidámabb a környék községei közül. Rengeteg szórakozó és halászhely várja itt az érdeklődőket. A város partján a Dover strandot ragyogó fehér homokkal áldotta meg a természet. Apálynál, a part mentén nyugat felé sétálva, pár perc után elérjük Worthing és Hastings városait, ahol a fehér homokú part mellet helyi művészek alkotásait tekinthetjük meg.
Ünnepek, rendezvények:
A sziget legnagyobb eseménye a Crop-Over fesztivál, ami még a gyarmati időkből ered és a cukornád aratás kezdetét jelentette. Az ünnepségek július közepén kezdődnek és három hétig tartanak. Számos zenés előadás és verseny közben az ünnep fénypontja a Kadooment napi karneválhoz hasonló jelmezes felvonulás (augusztus elso hétfője). Februárban a Holetown fesztivál keretében az angol telepesek 1627-es érkezésére emlékeznek utcai felvonulásokkal, vásárokkal és a történelmi templom falai között hangversennyel. A Húsvét hétvégéjén megrendezett Oistins Hal Fesztivál a barbadosi alkotmány aláírására emlékezik. A tengerparti fesztivál fő attrakciói a különböző hajó és csónak versenyek, horgászverseny, zene, tánc és sok-sok helyi ételkülönlegesség. Novemberben rendezik a helyi tehetségkutató versenyt, melynek döntője a Függetlenség Napján, november 30.-án van. Az ünnepek mellett több nemzetközi sportverseny kerül itt megrendezésre: a Barbadosi Szörf Világkupa januárban Silver Sands-ben, és a Karib Szörf Bajnokság novemberben Bathsheba-ban.
Állami ünnepek: Újév, Error Barrow Nap (január 21), Húsvét, Hősök Napja (április 28), Május Elseje, Pünkösd, Augusztus 1, Kadooment Nap (augusztus elso hétfoje), Egyesült Nemzetek Napja (október első hétfője), Függetlenség Napja (november 30), Karácsony.
Pénz és költségek:
Az ország hivatalos fizetőeszköze a barbadosi dollár.
Körülbelüli árak:
Étkezés: Alsó kategória: 3-10 USD Középkategória: 10-25 USD Luxuskategória: 25 USD fölött
Szállás: Alsó kategória:20-50 USD Középkategória: 50-150 USD Luxuskategória: 150 USD fölött
Barbados kifejezetten a nem olcsó helyek közé tartozik; ha kényelmesen akarunk élni, akár napi 250 dollárt is elérhetnek kiadásaink. Még akkor is 50-75 dollár között költünk, ha kizárólag a tömegközlekedést használjuk és kerüljük a szórakozóhelyeket. Nem szükséges túl sok helyi pénzt magunknál tartani, mivel kiadásaink nagy részét USA dollárban illetve hitelkártyával is megoldhatjuk. A hitelkártyákat széles körben elfogadják, bankot minden nagyobb településen találunk. A legtöbb szálloda a számla végösszegére 10% szervizt számol fel.
Mikor utazzunk:
A legjobb, ha a hűvösebb szárazabb hónapokban keressük fel Barbadost, vagyis télen vagy kora tavasszal (februártól májusig). Viszont tartsuk szem előtt, hogy ez a fő turista szezon és ilyenkor az árak magasabbak és minden sokkal zsúfoltabb.
Közlekedés az országon belül:
A legjobb és legolcsóbb közlekedési eszköz a busz Barbadoson. Ebbol három fajta található meg a szigeten: az állami hálózat, ami a legkiterjedtebb, magán kézben lévo minibuszok és iránytaxik. A kocsikölcsönzés egy másik kitűnő megoldás. A sziget sok-sok autókölcsönzője közül egyik sem tartozik nemzetközi lánchoz. Elég felhívni őket és a legtöbb esetben értünk jönnek. A kölcsönzéshez ideiglenes jogosítvány szükséges, melyet egy kisebb összegért a kölcsönzon keresztül megszerezhetünk. Barbadoson az út bal oldalán kell vezetni. A taxik viteldíja államilag szabályozott, de a kocsik óra nélkül futnak, ezért mindig előre rögzítsük a viteldíjat. Hastingsben és Maxwellben biciklit is kölcsönözhetünk.
Sportolási lehetőségek:
Barbadost sok kituno partszakasszal áldotta meg a természet, ahol kituno lehetoség nyílik úszásra, búvárkodásra és evezésre. A sziget legszebb strandjai a nyugati part mentén találhatók, a legkiemelkedobb helyek a Paynes, Sandy és Mullins öblök. A délnyugati parton is remek strandok találhatók, a legjobbak Worthing és St. Lawrence környékén. A keleti part büszkesége a Crane strand, ahol a homok érdekes rózsaszínben pompázik. A keleti parton az úszáshoz és fürdozéshez veszélyesek a feltételek: sok a sziklás part és az eros áramlat, csak a legtapasztaltabb és magabiztosabb úszóknak ajánlott. A nyugati parton számos kituno búvárkodásra alkalmas hely van, valamint több tucat elérheto mélységben lévo hajóroncs. A szörfözésre a legkiválóbb ido november és június között van, foleg Maxwell-nél és Silver Sands-nél. A hullámlovasok Soup Bowl, South Point és Rockley felé vegyék az irányt. A szárazföldi programok kedveloinek a Barbadosi Nemzeti Társaság hetente szervez kirándulásokat a sziget történelmének, állat és növényvilágának a bemutatásával egybekötve.
Magyarországi képviselet:
Nagykövetséget nem működtetünk egymás országaiban és nagykövetek nincsenek akkreditálva Barbadoson és Magyarországon.
Vízum:
Magyar állampolgár 28 napnál rövidebb időszakra, megfelelő anyagi fedezet, érvényes visszautazásra szóló repülőjegy felmutatása mellett vízummentesen utazhat Barbadosra. Az útlevélnek a visszautazás időpontjától számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
|
Mottó: Pride and Industry |
|
Hivatalos nyelv |
angol |
Főváros |
Bridgetown |
Királynő |
Elizabeth II |
Főkormányzó |
Sir Clifford Husbands |
Miniszterelnök |
Owen Arthur |
Terület - Teljes - ebből víz |
181. 430 km² elhanyagolható |
Népesség
- Teljes (2002) - Népsűrűség
|
171
276,607 642/km²
|
Függetlenség -Dátuma |
Egyesült Királyság-tól 1966 november 30 |
GDP (PPP)
- Teljes (2002) - GDP/fő
|
170
4,000 millió $ 14,457 $
|
Pénznem |
Barbadian dollar (BBD) |
Időzóna |
UTC-4 |
Himnusz |
In Plenty and In Time of Need |
National Pledge |
Barbados National Pledge |
TLD |
.bb |
Hívókód |
1-246 | |